A Szerves Kémia és Technológia Tanszéken működő Gyógyszer-, Környezeti- és Biztonságtechnológiai Anyagok Kutatócsoportja több évtizede foglalkozik természetes és szintetikus polimerek, gyógyszerek és szerves kémiai technológiák oktatásával, ill. kutatásával. Jelentős elméleti és gyakorlati tapasztalatokra elsősorban az új adalékok szintézise, új eljárások kifejlesztése, és gyógyhatású készítmények technológiájának és a polimerek égásgátlásának területén tett szert. A kutatócsoport olyan anyagtudományi és technológiai kutatások iránt elkötelezett, amelyek a jelenlegi és jövőbeni életminőség javítását szolgálják iparágtól független módon. A gyógyszeriparon belül ezt elsősorban a biztonságos, kontrollált, folytonos és integrált gyógyszertechnológia kifejlesztését szolgáló kutatások, a járműipar területén a tűzbiztonság, a kis üzemanyag-felhasználás és a megújuló nyersanyagok alkalmazása érdekében végzett kutatások, a környezetvédelem területén a műanyaghulladékok komplex újrahasznosítása formájában igyekszünk megvalósítani. Mindezt és egyéb iparágak új (bio)anyagainak kutatását szilárdfázisú analitikai, kemometriai és sokváltozós adatelemzési módszerek innovatív alkalmazása is támogatja.
A Kutatócsoport felszereltsége sokoldalú, amely magában foglal a régióban egyedülálló tűzállóságot és hőstabilitást vizsgáló berendezéseket, mechanikai, reológiai vizsgálatok eszközeit, és a korszerű anyagok előállításához szükséges technológiai berendezéseket. A kutatócsoport számos saját technológia és berendezés kifejlesztésével büszkélkedhet, melyek között helyet kapott egy programozható, PAT technológián alapuló folyamatirányított reaktor és egy a gázelemzésre használható lézerhez kapcsolt spektrométer is (LP-FTIR).
|
|
PAT rendszer |
LP-FTIR rendszer |
Hazai és nemzetközi kooperációk keretében részt veszünk az új anyagok, és technológiák kifejlesztésében, a polimer hulladékok újrahasznosításában, az anyagvizsgálati módszerek továbbfejlesztésében, ill. optimálásában, új tulajdonságú, összetett, természetes alapú anyagok szintézisében és alkalmazástechnikai vizsgálatában repülőgépek alkatrészeként.